Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2009

ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Το δεξί του πόδι παραμένει ακόμα ισχυρό. Ο Γιώργος Καραγκούνης όπλισε στο 79ο λεπτό, νίκησε τον ντόλχα και οδήγησε τον Παναθηναϊκό μας στην πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη στην Ευρώπη, απέναντι στη ντιναμό βουκουρεστίου με σκορ 1-0. Ανώτερη η Τριφυλλάρα ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη. Στον αγωνιστικό τομέα τώρα, η πρώτη μας ευκαιρία ήταν στο 23', όταν ο Σάλπι ελίχθηκε όμορφα από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή σέντραρε συρτά προς το κέντρο, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι παίχτες της ντιναμό. Η είσοδος του Νίνη στο 46' άλλαξε πάρα πολύ την εικόνα της ομαδάρας μας. Στο 62' κάθετη μπαλιά για τον Σαλπιγγίδη στον κενό χώρο, προχωράει, φτάνει στην περιοχή και σπάει την μπάλα στο κέντρο για τον Κατσουράνη, που σουτάρει χωρίς να το σκεφτεί, αλλά πέφτει και διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο 75' σε κόρνερ του Καραγκούνη, κεφαλιά-πάσα από τον Βύντρα, όμως ο Ζιλμπέρτο Σίλβα από πλεονεκτική θέση δεν θα πιάσει καλό σουτ και θα χαθεί άλλη μία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Στο 79' θα έρθει το γκολ για την Τριφυλλάρα με τον Καραγκούνη. Η μπάλα στρώθηκε στον "Τυπάρα" πολλά μέτρα έξω από την περιοχή της ντιναμό, αυτός έπιασε ένα συρτό και ταυτόχρονα δυνατό σουτ, γράφοντας το 1-0 για την ομαδάρα μας. Τέλος, στο 86' αυστηρό πέναλτι για την ντιναμό, έπειτα από σπρώξιμο του Μπίαρσμιρ στην μεγάλη περιοχή. Ευτυχώς ο νικουλέσκου αστοχεί. Πάντως ο Τζόρβας έπεσε στην σωστή γωνία.

Παναθηνα
ϊκός: Τζόρβας, Καντέ, Σαριέγκι, Μπίαρσμιρ, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Κατσουράνης, Λέτο (46' Νίνης), Καραγκούνης (83' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (67' Ρουκάβινα).