Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2009

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πιστός σε ένα ακόμα ευρωπαϊκό του ραντεβού ήταν ο Παναθηναϊκός μας, που παίζοντας σε κάποια διαστήματα (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) καλό ποδόσφαιρο πήρε δίκαια την πρόκριση στην επόμενη φάση. Σισέ (2) και Ρουκάβινα οι σκόρερ της Τριφυλλάρας σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο που θύμιζε χωράφι. Η ομαδάρα μας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από πολύ νωρίς έδειξε τις προθέσεις του στους ρουμάνους. Οι πράσινοι έκαναν σχεδόν από το πρώτο λεπτό αυτό που τους ζητάει ο Νίκος Νιόπλιας, δηλαδή πίεση ψηλά στα καρέ του αντιπάλου και οι χαφ να πατούν την αντίπαλη περιοχή. Ως αποτέλεσμα ήρθαν οι πρώτες ευκαιρίες. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομαδάρα μας έγινε στο 19', όταν ο Σισέ που ξεμαρκάρεται βάζοντας ωραία το σώμα του, μετά από βαθιά μπαλιά, βγαίνει τετ-α-τετ με τον ντόλχα, αλλά σουτάρει λίγο άουτ. Στο 27' ο Σισέ βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση από εξαιρετική πάσα του Σπυρόπουλου, όμως καθυστερεί και κόβεται με τάκλιν από τον μότσι. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 37', όταν ο Νίνης πιάνει μονοκόμματο σουτ μετά από γύρισμα του Ρουκάβινα, αλλά η μπάλα περνάει και πάλι λίγο άουτ. Το 1-0 για την Τριφυλλάρα θα έρθει στο 55', όταν σε σέντρα του Βύντρα και λάθος εκτίμηση του ντόλχα που χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Ρουκάβινα απλά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανενόχλητος. Το 2-0 θα έρθει στο 80', όταν εκπληκτική σέντρα του Λέτο από τα αριστερά στον Σισέ, ο Cisse-Mania με καρφωτή κεφαλιά, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή του ντόλχα, διπλασιάζει τα τέρματα της Τριφυλλάρας μας. Το τελικό 3-0 θα διαμορφωθεί στο 86', όταν σε ωραία μπαλιά του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά στον Σισέ που βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή του ντόλχα και με ωραίο, δυνατό πλασέ έκλεισε τον δείκτη του σκορ.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Καντέ, Μπιέρσμιρ, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Καραγκούνης (57' Κατσουράνης), Ρουκάβινα (82' Σαλπιγγίδης), Νίνης (68' Λέτο), Σισέ.

ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΗΤΤΑ
Πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Τριφυλλάρα ηττήθηκε με 3-2 σετ από το μαρκόπουλο στο κλειστό της Γλυφάδας και μπήκε σε περιπέτειες σε ότι αφορά την κατάληψη της πρώτης θέσης. Οι πράσινες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν αγνώριστες και η ήττα παρά τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήρθε φυσιολογικά.

Παναθηναϊκός - Μαρκόπουλο 2-3
Τα σετ: 22-25, 25-23, 15-25, 25-12, 14-16.

Παναθηναϊκός:
Χατζηνίκου, Τομάσεβιτς 10 (1 άσος, 7/19 επ., 2 μπλ., 68% υπ.), Τζανακάκη 11 (6/11 επ., 5 μπλ.), Χατζηνικολάου 16 (14/22 επ., 2 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 7 (7/21 επ.), Μόλναρ 19 (4 άσοι, 12/36 επ., 3 μπλ., 64% υπ.), Μυλωνά (λίμπερο-86% υπ., 21 άμ.), Κουτουξίδου 2, Σαπαρέφσκα 8 (6/11 επ., 2 μπλ.), Παπαγεωργίου 3 (2/2 επ., 1 μπλ., 75% υπ.).

ΦΕΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ...
Η Τριφυλλάρα παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ πάγωσε το «Παλαμπλάνκα» και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ. Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Μεγάλο όπλο της ομαδάρας μας ήταν το μπλοκ του που απουσίαζε κόντρα στους γερμανούς. Στην επίθεση ο Αγκάμεζ τελείωσε όλες τις μπάλες που έκαιγαν και το τελικό 25-16 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Στα επόμενα σετ όμως μίλησε η ψυχή των παικταράδων μας. Οι πράσινοι πιάνοντας εξαιρετική απόδοση και με μεγάλη διάρκεια κατάφεραν να πάρουν τα δύο επόμενα σετ και τη νίκη. Με τέτοιες εμφανίσεις είναι δεδομένο πως ο Παναθηναϊκός μας μπορεί και πρέπει να είναι στον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι το οποίο θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής. Η Τριφυλλάρα φιλοξενεί την Πιατσέντζα και με νίκη θα βρεθεί με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Πιατσέντζα - Παναθηναϊκός 1-3