Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2009

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ...

Σε τέτοιου είδους παιχνίδια το σημαντικό είναι να μπαίνουν οι βαθμοί στο «σακούλι». Όλα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα και υποχρεωμένοι να κοιτάξουν την... αντίθετη όψη της επιτυχίας είναι μόνο οι αρμόδιοι. Ο Παναθηναϊκός μας μπορεί να μην απέδωσε και το καλύτερο του ποδόσφαιρο στο γήπεδο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να πάρει σημαντική νίκη με 1-0 επί της στουρμ γκρατς, για την 3η αγωνιστική του Europa League. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο για τις δύο ομάδες, καθώς η Τριφυλλάρα αν και πιέζει πολύ τους αντιπάλους δεν θα μπορέσει να πετύχει κάποιο γκολ. Η πρώτη προσπάθεια για την ομαδάρα μας θα έρθει στο 47', όταν ο Σισέ από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή θα σουτάρει λίγο έξω. Στο 59' θα έρθει και το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό μας. Ο σονλάιτνερ θα ανατρέψει πεντακάθαρα τον Σάλπιγγίδη μέσα στην περιοχή και ο διατητής θα δώσει το πέναλτι. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού μας θα αναλάβει να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα, θα σημαδεύσει τη δεξιά γωνία του γκρατσάι και θα ανοίξει το σκορ για την Τριφυλλάρα! Στο 64' ο Κάρα θα σημαδέψει το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Η επόμενη μεγάλη φάση για την ομαδάρα μας θα γίνει στο 80', όταν σε γύρισμα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, ο Σισέ θα πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο γκρατσάι θα διώξει με το αριστερό του πόδι σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του αγώνα θα έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2'), όταν ο Σισέ θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 2-0 και στο τετ α τετ με τον γκρατσάι θα σουτάρει δυνατά άουτ.
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Γκάμπριελ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (46' Νίνης), Σαλπιγγίδης, Λέτο (75' Σιμάο), Καραγκούνης (85' Ρουκάβινα), Σισέ.