Σάββατο 7 Μαρτίου 2009

ΠΑΙΞΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ

Δέκα λεπτά ποιοτικού ποδοσφαίρου ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 3-0 επί της Λάρισας στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Οι πράσινοι όπως το συνηθίζουν πέταξαν ένα ακόμα ημίχρονο στα σκουπίδια δημιουργώντας μόλις δύο καλές φάσεις μπροστά στην εστία της Λάρισας. Στην πρώτη ο Βύντρα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κοτσόλης αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στη δεύτερη καλή του Τριφυλλιού ο Νταμπίζας γύρισε λανθασμένα τη μπάλα προς τα πίσω, ο Σαλπιγγίδης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη φάση που δημιουργήθηκε αλλά πρώτα ο Κοτσόλης και μετά ο διαιτητής δεν του επέτρεψαν να σκοράρει. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού στην εξέλιξη της φάσης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Λάρισας αλλά ο Χαραλαμπίδης έδειξε παίζεται. Στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονου ξεκίνησε η καταρρακτώδης βροχή και μαζί ήρθαν και τα γκολ του Τριφυλλιού. Στο 48’ εξαιρετική κάθετη πάσα του Μάτος, ο Σαλπιγγίδης πήρε ρεβάνς από τον Κοτσόλη και άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ίβανσιτς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο καλύτερος παίκτης των πρασίνων, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έπειτα από ασίστ του Σαλπιγγίδη.