Πέμπτη 5 Φεβρουαρίου 2009

unicaha malaga-ΠΑΟ: 69-81 και πανσερραικός-ΠΑΟ: 0-0

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ των τεσσάρων ευρωπαικών επέστρεψε...με εμφάνιση από το ένδοξο πρόσφατο παρελθόν και απίστευτη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο(συνολικά στο 2ο μέρος δέχτηκε μόλις 24 πόντους και στο 4ο δεκάλεπτο μόνο 8) σάρωσε τη μάλαγα στην Ισπανία με 69-81 και έκανε το κυριότερο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο του TOP16 που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play off για το final four του Βερολίνου. Πολυτιμότεροι παίχτες στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη ήταν οι Νίκολας, Γιασικεβίτσιους και Πέκοβιτς. Οπως φάνηκε και από τα παιχνίδια με Μαρούσι(κύπελλο) και παρτιζάν(1η αγωνιστική στο TOP16) ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ του ελληνικού μπάσκετ έχει αρχίσει να επανακάμπτει δριμύτερος και αυτό συμβαίνει στο καλύτερο χρονικά σημείο της σεζόν αφού τώρα κρίνονται οι πρώτοι στόχοι της χρονιάς. Οι γαυροαρουραίοι δεν πρέπει να αισθάνονται και τόσο άνετα καθώς πλησιάζει ο τελικός κυπέλλου της 22/02 και η ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω της!!!
Τώρα, όσον αφορά τα του ποδοσφαίρου, δεν θα μπούμε στη διαδικασία να κάνουμε κριτική ή ανάλυση του πρώτου αγώνα με τον πανσερραικό για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Απλά να αναφέρουμε το σκορ του αγώνα (0-0) και να πούμε ότι μάλλον οι παίχτες του ΠΑΟ ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν...σίγουρα μετριότατη εμφάνιση, θετικός ο Βαβζινιακ στο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα. Η πρόκριση θα κριθεί στο δεύτερο ματς του οακα και ας ελπίσουμε να μην αντιμετωπίσουμε προβλήματα. Ακολουθεί το ματς με τον μπαοκ την Κυριακή 08/02 για το πρωτάθλημα.
Αυτά προς το παρόν και...ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ, ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ!!!