Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2008

Όρθιος με δέκα...

Ο Παναθηναϊκός χάρη στο τέρμα του Ρουκάβινα στο (83’) πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί της Ξάνθης με 2-1, ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες για περίπου 30 λεπτά λόγω της αποβολής του Σαριέγκι.Το Τριφύλλι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 1-0. Έπειτα από ωραία προσπάθεια η μπάλα έφτασε στο Ζιλμπέρτο Σίλβα που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Γκσμπούρνινγκ και να ανοίξει το σκορ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.
Στην επανάληψη η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά και ισοφάρισε με τον Σοάνη στο 57’. Σαν να μην έφτανε αυτό στο Χενκ Τεν Κάτε, το Τριφύλλι έμεινε με δέκα παίκτες δύο λεπτά αργότερα λόγω της αποβολής του Σαριέγκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Η λύτρωση για τους πράσινους ήρθε στο 83’ όταν ο Ρουκάβινα δέχτηκε πολύ ωραία πάσα από τον Κλέιτον και τελείωσε ιδανικά την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού «γράφοντας» το τελικό 2-1. Τρομερή ατμόσφαιρα από τους 1.500 οπαδούς μας, που έκαναν ακόμη ένα γήπεδο...ΛΕΩΦΟΡΟ!!