Τετάρτη 12 Νοεμβρίου 2008

Καβάλα στην πρόκριση...

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση στη επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με τη νίκη του με 3-0 επί της Καβάλας. Οι πράσινοι κέρδισαν δύσκολα, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Καβάλα να μπαίνει δυνατά και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό, με τον Σουλτανίδη στο δεύτερο λεπτό να κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Τζόρβας αποσώβησε τον κίνδυνο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρουκάβινα άνοιξε το σκορ (1-0) μετά από μια μπάλια του Σαλπιγγίδη. Οι πράσινοι καταφέραν να διπλασιάσουν τα τέρματα με τον Σαλπιγγίδη να προσπαθεί να χριστεί σκόρερ, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αντίπαλο και ο επερχόμενος Ρουκάβινα έκανε το 2-0. Οι παίκτες του Τεν Κάτε συνέχισαμ να σκοράρουν με τον Χριστοδουλόπουλο να γράφει το τελικό 3-0, μετά από προσπάθεια του Ρουκάβινα. Εκπληκτικός ο κόσμος του Τριφυλλιού, που κατέκλησε το πέταλο του σταδίου.